ESCHER – FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU
Czy matematyka może stać się natchnieniem dla artysty? Czy może stać się narzędziem pomagającym przekazać myśli i idee zrodzone w naszym umyśle? Najpełniej swoją twórczością odpowiedział na to pytanie Maurits Cornelis Escher (1898-1972) - holenderski grafik o wyjątkowej wyobraźni geometrycznej. Jego twórczość stała się tematem licznych artykułów z różnych dziedzin: matematyki, psychologii, historii sztuki oraz popularyzacji nauki. Przemawiając językiem matematyki, do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów matematyki.
Czego możemy nauczyć się, idąc śladami Eschera dowiedzieli się uczniowie klas VI, VII i VIII, którzy w dniach 2 i 3 października wzięli udział w warsztatach metodycznych „Escher – fenomen logicznego designu”. Na wstępie prowadząca warsztaty - dr Monika Just przybliżyła dzieciom postać Eschera i główne założenia jego prac. Prezentując swoje fantastyczne wizje, artysta zawsze kierował się żelaznymi zasadami matematyki, które rzadko kojarzymy z prawami estetyki. To właśnie matematyka jest dla niego głównym środkiem wizualnego przedstawienia wyobrażeń o rzeczywistości. Ukazuje ją w różnych perspektywach, świetnie wykorzystując zasady rzutu środkowego i równoległego, zaskakując niezwykłymi rozwiązaniami geometrycznymi w różnych wymiarach i w różnych geometriach, które jednak bazują zawsze na szczegółowych szkicach i matematycznych obliczeniach. W drugiej części spotkania uczniowie samodzielnie tworzyli prace pod czujnym okiem prowadzącej. Prace przez nich wykonane były bardzo ciekawe i interesujące, a sami uczniowie zadowoleni i zaskoczeni swą kreatywnością.
Projekt, w którym mieli okazję uczestniczyć nasi uczniowie, przewidziany jest na lata 2018/2021 i ma na celu promocję twórczości Eschera. W tym roku nasza placówka, jako jedna z dziesięciu szkół w całej Polsce przystąpiła do tego projektu. Wernisaż prac laureatów konkursu graficzno-matematycznego połączony z wystawą wybranych dzieł Eschera odbędzie się w II połowie listopada 2018 r. w Łodzi. Zapraszamy serdecznie!
Tekst: Aneta Kujawska; Foto: Magdalena Sabela