OSTATKI W SZKOLE
Ostatki to termin oznaczający ostatnie dni karnawału. Ostatki, nazywane również zapustami, rozpoczynają się w Tłusty Czwartek i kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem". Następny dzień - Środa Popielcowa - oznacza początek Wielkiego Postu
i oczekiwanie na Święta Wielkanocne.
Ostatki w tym roku trwały od 11 lutego do 16 lutego. To czas hucznych zabaw i balów karnawałowych, choć w tym roku, raczej w domowym zaciszu. Ostatki to również inaczej „zapusty" lub „śledzik". Określenia te nawiązują do jedzenia i informują, że według tradycji należy się wtedy dobrze najeść. W dawnych czasach w ostatni dzień przed Środą Popielcową gospodyni czyściła patelnię z tłuszczu i wieszała w kuchni w widocznym miejscu. Miało to oznaczać, że przez kolejne dni, aż do Wielkanocy, nie będzie już smażonych i tłustych potraw.
W Polsce bardzo popularne są tematyczne bale karnawałowe, które obchodzone są nie tylko przez najmłodszych, ale także przez osoby dorosłe.
W tym roku na bale karnawałowe wybrały się raczej tylko przedszkolaki i młodsze dzieci szkolne, którym wszyscy zazdrościli.
W naszej szkole również każda klasa, w swoim gronie świętowała ostatni dzień karnawału przepełniony muzyką i zabawą zgodnie z polską tradycją. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach można było spotkać wróżkę, śnieżynkę, żołnierza, ducha, Spider-Mana, Batmana, pirata, syrenkę, kowboja, czarownicę… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Na sali podczas pląsów roiło się od kolorów, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci smakowały przekąski przygotowane przez rodziców. Taka forma aktywności zawsze dostarcza dzieciom wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostają w ich pamięci.
Tekst: Renata Madej; Foto: Renata Madej, Grażyna Marianowska, Małgorzata Sabela, Elżbieta Kowalik