WYCIECZKOWY CZERWIEC
Czerwiec obfitował dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej w wiele atrakcyjnych wycieczek.
W słoneczny piątkowy poranek naszych uczniów gościło Centrum Nauki „Experymentarium” w Łodzi. Dzieci korzystały z interaktywnych stanowisk i eksponatów, przeprowadzając doświadczenia, prowadząc obserwacje, zgłębiały tajniki świata m.in.: z zakresu magnetyzmu, elektryczności i akustyki. Uczestniczyły też w warsztacie pt. „Zagadki Einsteina”. Zestaw ciekawych zadań, do których klucz znajdował się na interaktywnej wystawie uatrakcyjnił naszą wycieczkę. Bawiąc się, najmłodsi zdobywali wiedzę o najtrudniejszych zjawiskach i procesach. Dopełnieniem naszej naukowej wyprawy był seans filmowy 3D pt. „Mali giganci”. Ten fascynujący obraz ukazał, jak wielką odwagą muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie w dzikich lasach i na spalonych słońcem pustyniach. Różnorodność tej łódzkiej wyprawy na pewno wzbudzi w dzieciach ciekawość świata.
Uczniowie z klas II – III wzięli również udział w zajęciach przyrodniczych, które odbyły się w Leśnictwie Miejskim w Łodzi. Dzieci spacerowały specjalnie w tym celu przygotowaną ścieżką dydaktyczną. Uczniowie wyposażeni w karty pracy wyruszyli na poszukiwanie śladów łagiewnickich zwierząt. Zobaczyli m.in.: specjalną budkę dla nietoperzy, babrzysko dzików, nory „czyścioszka” borsuka , stołówkę dzięcioła oraz pracowite żuki. Warte zapamiętania były informacje o rodzinie jeleniowatych, z której w tym lesie występuje tylko jeden gatunek, a mianowicie sarny. Mali przyrodnicy mogli podziwiać, a nawet dotknąć, poroże samca sarny (kozła), które zrzuca on co roku. Leśna wędrówka na pewno dała kalinowskim uczniom ogrom wiedzy oraz przedsmak wakacyjnego obcowania z naturą.
Nie zabrakło także atrakcji dla uczniów RPP oraz pierwszoklasistów. Wzięli oni udział w dwóch wycieczkach - jedna odbyła się do pobliskiej stajni "Kajtuś" w Grodzisku, druga - do Planetarium EC1 w Łodzi wraz ze zwiedzaniem dworca Łódź Fabryczna i przejazdem pociągiem ŁKA. Obie wycieczki sprawiły dzieciom dużo radości i były nieocenionym sposobem budowania więzi klasowych w sytuacjach innych niż typowo szkolne.
Tekst i foto: E. Kowalik, R. Madej, K. Cieciorowska